PESNIKI IN PISATELJI

LETEČA LADJA
Mate Dolenc

Ilustriral Andrej Čakš
Založba Mladika
Ljubljana 2002

 

Bohinjska jezerska pošast
(odlomek iz knjige)

Skoraj ni odraslega človeka, celo otroka ne, ki ne bi vedel za slovito jezersko pošast Nessie iz škotskega jezera Loch Ness. Prava sramota pa je, da zelo malo Slovencev pozna bohinjsko jezersko pošast, da, lahko rečemo, da razen dveh izjem zanjo ne ve prav nihče. In vendar bi bohinjska pošast lahko mnogo pripomogla k večji prepoznavnosti naše dežele in k boljšemu turističnemu izkupičku Bohinjcev. Da se ne bi pretepali zaradi drobnih postrvi in vprašanja, kdo jih lahko lovi, ampak bi se raje posvetili svoji jezerski pošasti, veliki, ugledni in skrivnostni živali iz prazgodovine!
A bojim se, da je to zdaj že prepozno in da ne bo nikoli več tako, kot bi lahko bilo, kar je ugotovil že naš predsednik pred desetimi leti.
Ali je od tega dolgo ali ne, je relativno - vsekakor se je zgodilo, ko sem bil še mlad in neumen novinar pri znameniti reviji Mladina. Takrat se je kar veliko govorilo o bohinjski jezerski pošasti, dokler ni vse potihnilo. Sam sem šel raziskovat pojav pošasti in sem doživel neverjetno pustolovščino, zaradi katere še zdaj ne vem, ali sem čisto normalen ali ne.
Takrat, kakih trideset let nazaj, se je začelo po Bohinju govoriti o jezerski pošasti. Pojavile so se teorije, da se je zbudil triglavski zmaj. Lahko bi bila kača, ki čuva triglavski zaklad, mogoče pa sam zlodej, ki sedi na cekinih v Triglavskem breznu. Morda pa se je, tako kot na Škotskem, na dnu jezera prebudila pošast iz prazgodovine, nekakšen podvodni dinozaver. Predsednik turističnega društva je menil, da gre za jaro kačo, ki je dolga devet metrov. Neki ostareli nizozemski par, ki je čolnaril po jezeru, je zatrdil, da gre za dvanajst metrov dolgo železno žival, ki iz trebuha spušča glasove cerkvenih orgel. To je objavil v časopisu, vendar je napačno napisal, da gre za jezero na Slovaškem, v avtonomni republiki Slavoniji, v švicarskih Alpah, še v bivši Jugoslaviji. Zemljepis pa tak!
Nad jezersko pošast sva šla skupaj s fotoreporterjem Tonetom nekega večera, ko je že padel mrak in je na jezero legla megla. Nisva dolgo čakala! Kakih deset metrov od najinega čolna se je nenadoma pod vodo prižgala močna luč in trenutek za tem je na površje izplavalo dolgo bitje z zmajevimi bodicami po vsem hrbtu, ki je oddajalo od sebe zvoke, zares zelo podobne cerkvenim orglam. Bitje se je zaletelo naravnost v najin čoln in ga prevrnilo, tako da sva se v trenutku znašla v vodi, skupaj s tremi Tonetovimi fotoaparati - zato o dogodku ne more pričati nobena fotografija. Samo ustna izpoved … ki ji je verjeti ali pa tudi ne. Oba sva se onesvestila, kot je navada v takšnih usodnih trenutkih …
Zbudila sva se čez nekaj ur, oba v suhih oblekah, v nekakšni ladijski kabini. "Kje pa sva, madonca?" sem rekel. Tone pa: "Kot da sva na ladji, ki naju pelje na otok Biševo na počitnice!"
Tedaj so se v steni odprla železna vrata in v kabino je stopil postaven, starejši mož s sivo brado. Takoj se mi je zdel znan.
"Pozdravljena na Nautilusu," je rekel mož, "sem kapitan Nemo. Odkrila sta mojo skrivnost, zato morata zdaj z menoj na dolgo potovanje, s katerega se ne bosta nikoli vrnila." Hotela sva ugovarjati, a mož je nadaljeval: "Mislil sem, da bom v tem jezeru našel svoj večni počitek. A ko se je zvedelo za mojo podmornico, so me začeli iskati domačini, turistični delavci in turisti in miru ni več. Celo izkoriščali bi me radi za svoje pridobitniške namene. Zato se zdaj peljemo nazaj v morje - po podzemskem predoru, ki sem ga sam izkopal. Nautilus ni več podmornica, ampak podzemnica, ker pluje pod zemljo. Izpluli bomo v Modri špilji na otoku Biševu. Potem bom poskusil najti primerno jamo - najraje takšno, v kakršni je nekoč živel morski medved - in preživeti v njej preostanek življenja. In vidva seveda z menoj."
Komaj sva verjela, da se nama kaj takega dogaja! Teden dni je trajalo potovanje pod zemljo s podzemnico kapitana Nema. Videla sva podvodni svet Bohinjskega jezera, podzemlje od Slovenije do Dalmacije in nazadnje podmorski svet Modre špilje in Jadrana. Vse to skozi veliko stekleno okno v steni kabine. Kapitan Nemo je kar spodobno skrbel za najino udobje, le na cerkvene orgle je preveč igral, posebno ponoči, in nama s tem kratil spanec.
Sedmi dan smo izpluli na površino pred Modro špiljo in se - zaleteli v turistični gliser!
"O, so že tu! Turisti so že tu!" je vzkliknil kapitan Nemo in v obupu vil roke. Ob udarcu ob gliser se je okno razbilo in vodni pritisk naju je s Tonetom vrgel iz podzemnice-podmornice. Iz vode naju je rešil domačin, ki s čolničkom vozi turiste v Modro špiljo. Teta Matija nama je v Mezoportu dala suha oblačila in žganje, da sva prišla k sebi.
Pozneje smo podmornico-podzemnico iskali s potapljači, a zaman. Kdo ve, kam je pobegnil pred hrupom ponorelega sveta kapitan Nemo!
V Bohinju so medtem na jezeru zgradili opazovalne stolpe, s katerih naj bi turisti opazovali bohinjsko jezersko pošast. Namesto škotske Nessie so jo imenovali Boessi, a nje v resnici ni več, in samo jaz in fotograf Tone veva, za kaj je v resnici šlo. Opazovalni stolpi so se seveda čez deset let podrli in še danes ležijo nekje na jezerskem dnu. Jaz pa že dolgo nisem več novinar, ampak pisatelj in si zato lahko izmišljujem zgodbe, za resnico pa mi ni treba skrbeti.

Avtor Mate Dolenc je za knjigo Leteča ladja 25. maja 2004 prejel nagrado Desetnica.

 

Ljubljana, junij 2004