Hruške, jabolka in knjige

Naj začnem z gospo Nežo.
Pesnica Neža Maurer bo to zimo praznovala osemdeseti rojstni dan! Ob tej priložnosti je izšla imenitna knjiga z naslovom Nežina steza. V njej najdete tako njene fotografije, izrezke iz časopisov, ki pišejo o njej, kot tudi njene misli in pesmi. Knjigo je ilustrirala Marija Prelog.

Večernica
Konec septembra je zasijala nova večernica. Letos je to nacionalno nagrado za mladinsko književnost prejela Bina Štampe Žmavc za delo Cesar in roža. Hej, draga Bina, tudi mi ti iskreno čestitamo za nagrado!

Potepanja
Kar nekaj mladinskih ustvarjalcev se je to jesen potepalo po svetu.
Najprej so jo mahnili v Santiago de Compostela na svetovni kongres IBBY- ja Tone Pavček, Janja Vidmar in Aksinja Kermauner ter ilustrator Damjan Stepančič.

Santiago de Compostela. Na sliki Irena Miš Svoljšak, gospa Pavček, Janja Vidmar, Tone Pavček, Barbara Hanuš, Saša Pavček in Janez Miš.
Kaj so tam počeli, si preberite tukaj – da ne bom ponavljal, kar je že napisano.

Na Kitajsko pa so se na povabilo Društva kitajskih pisateljev odpravili Andrej Rozman Roza, Lila Prap, Cvetka Bevc in Janja Vidmar.
Tule je dokaz, da so res bili tam:
Nagradno vprašanje: Zakaj Janje Vidmar ni na sliki???

Če bi na vsak način rad izvedel o potovanju na Kitajsko kaj več, klikni tukaj!

Praznik čebelice
Ta se je dogodil 22. oktobra, v spomin na rojstni dan Kristine Brenkove.
Čebelice? Kakšne čebelice? Tiste drobne knjižice, seveda! To zbirko si je namreč Kristina Brenkova izmislila in bila vrsto let tudi urednica te zbirke.
Letos smo bogatejši za štiri nove čebelice: zgodbe
Hiša duhov, Martinček in dinozavri, Moj prijatelj zmaj in drobno zbirko pesmic z naslovom Nono z Bleda.

Zdaj pa k ilustratorjem!
Najprej je tu knjiga brez besed Zgodba o sidru, ki jo je naslikal Damjan Stepančič. Ker v knjigi ni besed, jo bo vsak 'bral' drugače in jo drugače razumel. Namig: ko jo boste 'prebrali', si pojdite pogledat Kongresni trg v Ljubljani in poiščite sidro!

Tu je nova slikanica Lile Prap: Pasji zakaji

Liline zgodbe so se znašle tudi na video posnetku za gluhe in v knjigi za slepe, kjer lahko otipamo podobe njenih živalic in si vsebino preberemo v pisavi za slepe.

To jesen si lahko na Televiziji Slovenija lahko ogledate tudi risanke, ki so na podlagi njenih likov nastale na Japonskem.
Bravo, gospa Lila – oziroma Liljana Praprotnik Zupančič.

Zdaj pa h knjigi, po kateri so se mi kar sline cedile in sem jo močno stiskal k sebi, ko sem jo končno dobil v roke:
To je debela knjiga Drevo pravljic s podobami, ki jih je ustvarila Marlenka Stupica. Kdo ne pozna njene Rdeče kapice? Kdo še ni videl njene Pike Nogavičke, Ostržka, Cicibana? Pa knjige Pojte, pojte drobne ptice in Moj dežnik je lahko balon in še in še zgodb bomo našli, ki jih je ilustrirala gospa Marlenka, ki je bila rojena leta 1927 in še kar naprej ustvarja.

Isti dan je izšla tudi knjiga Andersenove pravljice, ki jih je ilustrirala prezgodaj umrla Marija Lucija Stupica, Marlenkina hčerka. Ob njenih slikah se z lahkoto preselimo v čas in pravljične svetove Hansa Christiana Andersena, saj je tudi Marija Lucija razmišljala podobno kot Andersen: malce otožno in vendar tudi z iskrico humorja. Take so tudi njene ilustracije.

Dve zanimivi knjigi:
Mornar na kolesu Leopolda Suhodolčana je izšla kot ponatis ob petdeset letnici Bralne značke. Gospod Leopold je namreč tisti, ki mu je prišlo na misel, da bi otroci, ki veliko berejo, za nagrado prejeli bralno značko!

Kataklizma je naslov znanstveno fantastičnega romana, ki ga je pravkar napisal Vid Pečjak. Vsi ga poznamo po Drejčku in treh marsovčkih, ta knjiga pa je namenjena nekoliko starejšim bralcem, recimo tistim, ki končujejo osnovno šolo.

In še žalostna novica: to jesen sta nas zapustili dve meni zelo dragi osebi. Prva je pesnica in pisateljica Saša Vegri – njena dela boš spoznal, če boš prebral novembrsko knjigo meseca, zagotovo pa poznaš njeno slikanico Jure kvak kvak. Če ne, si jo brž izposodi v knjižnici! Čeprav ni bila nikoli zelo slavna pisateljica in pesnica, je vendarle ena mojih najljubših!

Po hudi bolezni je odšel na drugi svet (kot je sam dejal) ilustrator Matjaž Schmidt. Naj bo njegov drugi svet med pravljicami in zgodbami, ki jih je poslikal. Tam mu bo zagotovo lepo, kot mu je bilo lepo, ko jih je slikal!

Župca
November 2010