Ig, ponedeljek, 9. Oktobra 2000 / št. 1 /odgovorni urednik: Miha Podržaj

Rimski imperij
(753 prnš. - 476nš.)

im sta ustanovila dvojčka Romul in Rem. Remul pa je ubil Rema zato, da bi lahko sam vladal Rimu. Rim je bil majhno mestece, ki je v dolgih letih širilo svoje meje na sever, jug, vzhod in zahod. Triindvajset let po ustanovitvi Rima so bile prve olimpijske igre v Grčij v mestu Olimpija. V RIMU so gorili Latinski jezik, ki je že davna leta mrtev. Okoli Rima je bila pokrajina imenovana Lacij (it.Lazio,lat.Lacium). Rim je z leti, ko je širil svoje meje spremenil ime iz Rim v Rimski imperij (lat.Imperium Romanum), v njem so živeli stari Rimljani (lat.Romani antiqi). Tista leta so imeli veliko vojsko, ki je bila takorekoč nepremagljiva saj so osvojili že skoraj celo Evropo, malo Azije in Afrike. Vsa ta leta so vladati Rimskemu imperiju vladarji - cesarji kot so:Julij cezar, Mark Antonij in drugi. Zaradi velikanskega ozemlja, ki ga je bilo tezko obvladati in voditi se je imperij razdelil na dva dela in sicer na vzhodni in zahodni del. Okrog leta 450 so v Rimski imperij poskušali udreti Barbari in Germani in prav Germanska plemena so uničila zahodni del Rimskega imperija medtem, ko se je vzhodni del obdržal še 1000 let. Glavno mesto pa ni bilo več Rim ampak Bizanc nam bolje znan kot Carigrad imel pa je še več imen kot so: Bizanc, Konstantinopel, Novi
Rim in sedaj Istanbul in Carigrad. Rimski imperij pa so dokončno uničili Turki.

Rim sedaj še obstaja samo ne kot država ampak kot glavno mesto Italije , v njem živijo Italjani, ki govorijo italjanski jezik.
              Miha Podržaj

Formula ena Schumacher svetovni prvak sezone 2000. Suzuka 8.oktober.Zgodovinski dan za Ferrari. Na štartu je Hakkinen ukanil Schumacherja v nadeljevanju po prvih postankih se ni nič spremenilo, v polovici dirke je začelo rahlo rositi a dirkači niso zamenjali gum. Pri drugih postankih, ko je že močneje deževalo je Hakkinen šel prvi v bokse Schumacher pa je ostal še nekaj krogov na stezi in to so bili odločilni trenutki dirke. V 39. Krogu je Schumacher šel v bokse, ko je prišel iz boksev je bil Hakkinen šele na začetku štartno ciljne ravnine, do konca dirke je Hakkinen poskušal dohiteti Schumacherja a je prišel samo 2 sekundi za njim. S to zmago si je Schumacher privozil 12 točk prednosti pred Hakkinenom. Schumacher gr na dirko v Malezijo takorekoč samo na izlet.
Nogomet Slovenija premagala Luksemburg z 2 proti 1 in je v svoji skupini na prvem mestu s 4. Točkami. V sredo ima Slovenska reprezentanca tekmo v Ljubljani proti Švici.
Tenis Slovenija je v ekipnem tekmovanju premagala Grčijo s 4 proti 1 in bo tekmovala v Afroevropski skupini.

Pretežno oblačno možne manjše padavine, hladno bo. Snežna meja se bo spustila na 900m.