TONE PARTLJIČ

 

Urednica me prosi, "da za obiskovalce naše spletne strani napišete kaj o sebi". Bom. A res zelo težko. Te dni sem namreč peljal Urškinega psa Miška na sprehod in na ledeni plošči padel, si zlomil šesto rebro, kakor je pokazal rentgen, in si natolkel še kakšno več. Tako me boli, da mi pridejo solze v oči, če kašljam ali če se smejem ali če me kdo stisne za roko. Tudi ko tipkam, mi ni lahko. Zobe stiskam. Tega ne pišem zato, da bi se vam zasmilil, ampak da vam iz prve roke povem, da je pisanje včasih zelo boleče…
Kaj o sebi! A kaj?
Imenujem se Tone Partljič. Rodil sem se pred triinšestdesetimi leti v Mariboru. 5. avgusta 1940. Krstil me je župnik v Hočah in dodal tistemu l še j. Tako se ata, mama in brat pišejo Partlič, jaz pa Partljič. Otroštvo sem preživel v Pesnici pri Mariboru. Popisal sem ga v knjigah Hotel sem prijeti sonce, Slišal sem, kako trava rase in v komediji Moj ata, socialistični kulak. Skozi Pesnico teče Pesnica. In železnica in avtocesta. Nižjo gimnazijo, učiteljišče in pedagoško akademijo sem obiskoval v Mariboru. A v Pesnici sem se tudi poročil z ženo, ki ji je dal župnik z botro ime Ljudmila - Rozalija, jaz pa jo kličem Milka. Še zmeraj imam to prvo ženo za ženo. Skupaj sva spočela hčerko Mojco, ki je po poklicu igralka. Ona pa ima Urško. Urška pa ima psa Miška… Urška hodi v šesti razred in prebere vse moje knjige, jaz pa grem na vse njene nastope.
Da bi bil rad pisatelj, sem začutil na učiteljišču, ko mi je bilo kakih sedemnajst let in sem pisal zaljubljene pesmi. Veliko sem tudi bral. Najprej celega Jurčiča, potem Cankarja, potem Tolstoja in kasneje takorekoč "vse". Na srečo sem še zmeraj lačen knjig.
Potem sem bil učitelj v Ribnici na Pohorju, v Vuzenici in na Sladkem Vrhu. Od 1971 do 1991 sem bil v službi v treh gledališčih. Kot dramaturg v Mariboru, kot umetniški vodja pa v Mestnem gledališču v Ljubljani in v ljubljanski Drami. Od 1991 sem v službi v Državnem zboru kot poslanec. Za to "službo" pa se mora človek potegovati na volitvah. Pred menoj pa se že kaže upokojitev in pokojnina. Zmeraj sanjarim, da bom v penziji lahko še več bral in pisal.
Doslej sem izdal, se mi zdi, 23 knjig. Štiri za otroke. Nekaj novel in romanov za odrasle. Najbolj pa sem, očitno, znan po svojih komedijah za gledališče. Največkrat so ponavljali Ščuke pa ni, Moj ata, socialistični kulak, Štajerc v Ljubljani, Gospa poslančeva, Čaj za dve in monokomedijo Čistilka Marija, ki jo že nekaj let igra hčerka Mojca.
S komedijami smešim napake posameznih ljudi, a tudi družbe, še zlasti politike. Mnogi mislijo, da zdaj, ko sem poslanec, ne kritiziram več politike. A ne drži, saj jo zdaj šele dobro poznam. Zanimivo pa je, da kritiki komedije ne cenijo tako kot drame ali tragedije. Slovenci smo namreč nagnjeni k jamranju, tožbam, krivicam, žalosti… A če se ne bomo znali smejati svojim napakam, ne bomo nikoli dovolj samozavestni.
Sem tudi predsednik Bralne značke Slovenije. Bralna značka že 42 let spodbuja otroke k branju. Zelo rad se udeležim podelitev bralnih značk po šolah in se zmeraj znova veselim, ko vidim, kako bistre, samozavestne in posrečene mlade bralce imamo.
Ko me ne bo bolelo rebro, pa še kaj več!

Tone Partljič
Maribor, 2.3. 2003

Izbor literature:
Hotel sem prijeti sonce; 1981, 1998, 2002
Slišal sem, kako trava raste; 1990
Mala; 1992
Dupleška mornarica; 1996
Samo roko daj; 1997
Maša in Tjaša; 1999

Komedije:
Ščuke pa ni, ščuke pa ne
Moj ata, socialistični kulak
Gospa poslančeva
Nasvidenje nad zvezdami
Čaj za dve

Kabaret:
Pod svobodnim soncem Pavliha

Filmski in televizijski scenariji:
Vdovstvo Karoline Žašler
Mama umrla, stop

marec 2003