BOGDAN NOVAK
Bogdan Novak
Bil je četrtek, ob štirih popoldne, ko se je 4. aprila leta 1944 v Prekmurju ob 444,4 kilometra dolgi reki Muri rodil Bogdan Novak, seveda kot četrti otrok v družini.
Mladost je preživljal v Ljubljani. Delal je kot knjižničar in novinar (Dnevnik, Delo, Pavliha)
Po poklicu je svobodni pisatelj, kar pomeni, da se preživlja s pisanjem.
Že nekaj let živi na Brezjah nad Kamnikom, kjer lahko v miru piše. S terase se mu odpira lep razgled na Kamnik, na Krvavec in na Krim. Nedaleč stran stoji skrivenčen star hrast, ki mu je služil za naslov grozljivke Zelena pošast. V prostem času rad gobari, igra računalniške igrice, pa tudi kuhanje mu gre dobro od rok.

Dela za odrasle. V romanu Na drugi strani Ljubljanice na humoren način opisuje delo novinarjev.
Njegovo najbolj znano delo za odrasle je saga* Lipa zelenela je, v kateri opisuje življenje več rodov dveh prekmurskih družin, Godinovih in Kolarjevih. Pred izidom je dvanajsta, zadnja knjiga te zbirke.
saga – realistična prozna pripoved o usodi osebe, rodu ali pokrajine.

Dela za mladino. Zelo značilni zanj so pustolovski romani, podobni romanom Enid Blython (Pet prijateljev), le da je jezik v njegovih pripovedih bogatejši, junaki so našega rodu, zgodbe pa se dogajajo pri nas. Tako je nastala zbirka Zvesti prijatelji. Med pustolovske romane sodijo tudi romani Bela past, Morska skrivnost, Pozor, hud pes, Super špon. V knjigi Spopad na Rožniku opisuje svojo mladost.
Ninina pesnika dva je mladinski roman, namenjen mladini nad štirinajst let. Opisuje življenje najstnikov na Poljanski gimnaziji.
Zadnje čase so zelo priljubljene grozljivke. Prvi grozljivki nasploh sta romana Drakula in Frankenstein. Bogdan Novak se je uspešno lotil tudi tega žanra pripovedi (Strašljiva Stahovica, Zaljubljeni vampir, Grajski strah, Zelena pošast).

Zaljubljeni vampir. Roman Zaljubljeni vampir se dogaja na Dolenjskem, na razvalinah gradu Hmeljnik, ki pa posebej za ta roman dobi ime Mračnik – mračnik namreč pomeni tudi netopir.
Pisatelj je kar dolgo iskal primeren grad po Sloveniji, kjer bi se njegova zgodba lahko dogajala. Ko ga je končno odkril, si ga je natančno ogledal in si narisal nekaj skic. Tako je kasneje laže opisoval sam grad in dogodke v njem.
Glavni osebi zgodbe sta najstinka Tina Zelenko in Luka Rehar, ki v resnici živita in sta pisateljeva znanca.
Tina in Luka prideta k teti Marti na Dolenjsko, ker se njuni starši odpravijo na izlet v tujino.
Nič hudega sluteč se odpravita v gozd po gobe. Zaideta v gluho lozo, začaran gozd, se srečata z mnogimi pravljičnimi bitji in na koncu pristaneta petsto let nazaj v času, na gradu, kjer ju pogosti lastnik gradu, Erik. Erik je v resnici vampir in kar naprej sprašuje Tino, če jo sme poljubiti na vrat. Na pojedini, ki jo priredi plemeniti grof Erik Erger-Berger, se znajdejo različne zgodovinske osebnosti, med njimi grof Drakula, pa celo Primož Trubar, s katerim se Tina veselo pomenkuje o prvih tiskanih knjigah v slovenskem jeziku. Po nekaj neuspelih poskusih Tini in Luki končno uspe premagati Erika in pobegniti z gradu. A kot se za vampirja spodobi, ga njegov sluga ponovno oživi, tako da ga bomo morda še kdaj srečali, morda v nadaljevanju zgodbe o Zaljubljenem vampirju.

Pisatelj dobro pozna zgodbo o grofu Drakuli, saj natančno opiše načine, s katerimi se braniš pred vampirji, ravno tako pozna vsa mogoča bajeslovna bitja, ki se sprehajajo v pravljicah. Ob natančnem opisu razvalin gradu pa slutimo, da jih je večkrat obiskal ali pa v bližini tudi sam nabiral gobe, kakor sta to storila Tina in Luka.

M.K.